Letní dětský tábor
GENERALI ČESKÁ POJIŠŤOVNA

NOVINY

Neděle 2. 7. 2023

Roku 1908 bylo vyrobeno první lízátko. Dnes jsme zjistili, že lízátko není jenom ku lízání. Dáš na něj dřevěný korálek, který ti neustále padá a utíkáš po překážkové dráze. Lízátko se osvědčilo i jako raketa vhodná k odpálení pinpokového míčku. Prima zábava byl tanec pod tyčí s lízátkem přilepeným na čele. A pak jsme konečně mohli lízátko lízat, lízat, lízat až úplně vylízat.
V roce 1928
spatřila světlo světa Bubble gum. Po řádné přípravě materiálu (několika minutové žvýkání) jsme zkoušeli kdo dokáže vytvořit bublinu a ještě lépe, kdo udělá větší. Vyžvýkanou žvýkačku lze přilepit nebo vyplivnout, a když vyplivnout, tak co nejdál. A když spadne na zem, ještě poslouží jako sochařský meteriál. Finálovou disciplinou bylo tažení žvýkačkového drátu. Ze dvou kusů Bublle gum se nám podařilo vytáhnout více jak šestimetrový drát.
Odpoledne jsme si připomenuli nález Karla Abolona z roku 1925, tedy nález Věstonické Venuše. Díky kvaltní hrnčířské hlíně a naší šikovnosti se máme čím pochlubit (viz. foto). A do věčeře jsme ještě stačili natrhat osum litrů borůvek do várnice a čtyři do pusy. První táborový den byl tradičně zakončen opékáním buřtíků.

Pondělí 3. 7. 2023

Rok 1829 – Braillovo písmo
aneb jak se žije slepcům. Nejprve jsme vyzkoušeli, jaký máme zrak. Tabule s nápisem byla na druhém konci hřiště a my jsme k ní kráčeli tak dlouho, dokud jsme nápis správně nepřečetli. Poté jsme vyzkoušeli orientaci v prostoru pomocí sluchu (bača sháněl slepé ovce do ohrady). Kapitáni svými citlivými prstíky poznávali členy svého týmu. Určovali jsme potraviny čichem, předměty hmatem nebo jsme si vyzkoušeli, jak si slepec vaří kávu.
Roku 1976 vyplul Thor Heyerdahl na svém rákosovém voru RA 2. Tak jsme sklidili rákos, postavili vory RA 3, RA 4, RA 5, RA 6 a RA 7 a vyrazili k rybníku. Čerstvá bríza se opřela do plachet a vory se rozjeli po zčeřené hladině. Bohužel k protějšímu břehu dva vory nedopluly ale posádky se podařilo zachránit.
Roku 1948 byla vyrobena první LP deska. Proto byla do večerního programu zařazena soutěž Zpívá celý tábor. Jednotlivé týmy se snažili zazpívat co nejvíce písní na určené téma  např. voda, koně, města, ženská jména, řemesla, vojáci, květiny a tak dál až do úplného vyčerpání.



Úterý 4.7. 2023

Rok 1440 Johan Gutenberg a jeho knihtisk
. Aby jsme mohli tisknou je třeba nejdříve zhotovit jednotlivé litery. Nejdostupnějí a cenově přijatelná byla brambora. Chvilka práce s nožíkem a již jdeme k tiskařskému lisu. Během 15 minut se snažíme vymyslet a natisknout co nejvíce slov. Po svačině pak z jedné nejmenované tiskoviny vytrháváme z kontextu slova i věty a skládáme nový text.
Rok 1946 – mobilní telefon. Nás z široké nabídky využití chytrého telefonu zaujala navigace. A tak jsme si zahráli takový moderní azimuťák. Družstva obdržela souřadnice na nichž leží v hustém lese cíl jejich cesty. Ne dost na tom, že jsme prolézali roštím nebo borůvčím sahajícím do půli stehen, vedoucí hry hovíce si na verandě, nás neustále pověřoval novými a novými úkoly. A tak jsme házeli šiškou na cíl nebo hledali největší šišku, vyráběli dárek, který si vedoucí poručil, ošetřovali zlomeninu ruky, hledali houby, štronzovali, v 15 hod nejedli loupáky (byly dávno sežrané), hledali co bezohledný turista v lese odhodil. Všechny útrapy jsme překonali a s žertovnou písní na rtech vpochodovali do tábora a zavalili tvůrce hry denesenou veteší.
Večer pro nás připravili zábavu Nobelové a Žárovky. Večer a vlastně celý den byl prima.

Středa 5. 7. 2023

Rok 1924 – 1. Zimní olympijské hry. 
Areál zimních sportů Olešná přivítal účastnky ZOH ideálním počasím: teplota vzduch -5 °C; teplota sněhu – 8 °C, vlhkost vzduchu 65%, tlak 1018,9 hPa, vítr 1,7 m/s. Po slavnostním ceremoniálu se závodníci přemístili na jednotlivá sportoviště a začaly závody v těchto disciplinách: skoky na středním můstku, jízda na saních, biatlonový sprint a curling. Po obědě soutěže pokračovaly v paralelním slalomu a skoku na mamutím můstku.
Roku 1777 byla odeslána první pohlednice. Během krátké přepršky si každý z nás nakreslil vlastní čumkartu.
Dnešní večerse o zábavu starali Sateliti a Vědátoři.

Čtvrtek 6. 7. 2023

V roce 1825 vodní hamr Dobřív
dostal svoji dnešní podobu v roce 2020. To  byla po třech letech dokončena rekonstrukce za 16 mil. korun. Tuto národní kulturní památku jsme dnes navštívili. Průvodci nás velmi netradičním způsobem provedli historií i současností hamru. Spustili vodní kolo a tak jsme na vlastní oči viděli, jak jednotlivé stroje pracují. Na závěr prohlídky nám kovář ukázal jak se ručně vykove hřebík, který siak jeden šťastlivec odnesl do tábora.
Při každém výletu vypleníme nějaký obchod. Tentokrát to bylo ve Strašicích.
Večer skutečně přišel kouzelník a pobavil nás svým uměním a překvapil nachystanou tombolu.

Pátek 7.7. 2023

Rok 1904 – první holicí strojek Gillette.
Již podle názvu bylo zřejmé, že se celé dopoledne budeme mydlit a holit. K prvému mydlení jsme použili klasické holicí mýdlo a štětku. Namočit mýdlo i štětku a pak už Katka Honzu mydlí, Honza mydlí Jardu, a tak pořád dokola až jsou všichni namydlení. Podobně utíráme zbytky mýdla ručníkem. Když jsme si naposled připomínali pana Gillette, tak jsme skutečně používali holicí strojky Gillette, ale protože při holení tekla krev proudem, tentokrát jsme k holení používali mnohem bezpečnější břitvu. Pan Gillette jistě promine. První pán na holení byl nějaký nafoukanec. Poté jsme přešli na asijský způsob, vytrhávání vousů. K dalšímu holení jsme použili moderní holicí pěnu, ale břitva zůstala a po oholení přišla na řadu voda po holení značky Pitralon. Kapitáni se zmydlili tradičním mýdlem a nešetřili se. Na závěr jsme sousedovi pohledem přes zrcadlo utírali pěnu ze špičky nosu, pro jistotu prstem.
Odpoledne jsme si nejprve skočili k rybníku, protože na zimáku v Olešné ledaři neměli hotový led.

Rok 1901 byl založen Český fotbalový svaz a v roce 1908 svaz hokejový. Druhá část odpoledne patřila turnajům ve fotbale a hokeji.

Sobota 8. 7. 2023

Roku 1903 bratři Wrightové poprvé vzlétli na stroji těžším než vzduch poháněným motorem.
S ohledem na součastné ceny pohoných hmot jsme upustili od motorového létání které jsme nahradili plachtěním. Letecké dílny pracovaly na plné obrátky a tak jsme mohli hned po svačině vyrazit k rybníku. Po osvěžení začal náš letecký den. Šipek a Vlaštovek bylo plné nebe.
20. století nám dalo rychlé občerstvení. Hambáč by nás vyšel draho, tak jsme v „Rychláči“ podávali českou klasiku – buřtguláš. Při sledování jednotlivých kuchyní bylo na první pohled jasné, že co šéfkuchař to jiný pracovní postup, jiná směs koření, ale stejně to lopocení u plotny skončilo buřtgulášem.
Rok 1994 nám dal taneční hit Macarena. Vystoupení čtyř tanečních škol zakončilo dneší
horký den.

Neděle 9. 7. 2023

V roce 1928 penicilin -
Alexandr Fleming objevil toto antibiotikum. Soutěže nám připomínaly, tabletky penicilinu i jiných léků a pravidelnost podávání antibiotik. Na prvním stanovišti jsme si jednu tabletku uřízli z násady na koště. Pak jsme tabletku cvrnkali po stole plných překážek, při perorálním podávání léku jsme se talířem trefovali do otevřených úst a na závěr jsme si naplnili lékovku na celých 10 dnů. Po svačině jsme se šli vykoupat. Po celé dopoledne byla nemocným podávána pravidelná dávka penicilinu. Půlhodinový interval si však marodi museli odhadnout, protože dnes ráno zmizely všechny časoměřiče.

V roce 1911 A. B. Svojsík skautskou organizaci Junák. 
Tábornické znalosti nám prověřil závod dvoučlenných hlídek. V testu uspěli především účastníci předloňského tábora Škola lesní moudrosti. Protože trasa závodu byla u rybníka, tak se parné odpoledne dalo vydržet.

Pondělí 10. 7. 2023

Ne pátek 13. ale pondělí 10. To byl pro nás den blbec. Při přípravě papírové hmoty asi v 1/3 práce shořel mixer, a tak výroba ručního papíru byla spíše symbolická. U rybníka nám zase vypověděla službu jedna ze dvou džberovek, a tak jsme znovu museli improvizovat. Soutěžili jsme v přenášení vody, požárním útoku a srážení předmětu proudem vody.
Po návratu do tábora nám vichr cloumal s party stanem tak, že jsme museli stan složit abychom jej před večeří zase postavili. Večer nám hazard troch zvednul náladu. Snad zítřek vše napraví.

Úterý 11. 7. 2023

Roky 1948 – 1989
– totalitní režim v ČSR. První šok zažil i táborníci, když před snídaní obdrželi potravinové lístky, které jim přidělili z široké nabídky (suchý chléb, chléb s máslem, chléb se sýrem, loupák, křupky Leys, jogurt) konkrétní snídaňové menu. Soutěže připomínaly život během budování socializmu. V kravíně JZD Olešná jsme podojili Veselou krávu, zaskotačili jsme si na sídlištním dětském hřišti, zacvičili si spartakiádní skladbu mladšího žactva s obručemi a podstoupili jsme hraniční filcunk celníků. Po svačině jsme vyrazili do prvomájového průvodu. Místní občané nám radostně mávali až na jednoho důchodce, který se rozčiloval, že si děláme legraci z 1. Máje. Jako pohraničníci jsme bránili občanům překročit státní hranici a opustit tak „ráj na Zemi“. Na zadržené občany čekalo vězení, kde bachaři po celách rozváželi oběd. Vzpoura vězňů předznamenala Sametou revoluci.

Rok 1989 -1990.
U rybníka jsme si připomněli rozhánění demonstrantů vodními děly během Palachova týdne a střelbu do demonstrantů gumovými projektily a v táboře jsme sledovali mlácení studentů velependreky. Po večeři proběhli první svobodné volby, které rozhodly že na táboře je nejoblíbenější dívka Saša Š, nejoblíbenější chlapec Honza J. a vedoucí Žíža.
Večerní Videostop připomenul známou předlistopadovou televizní soutěž.

Středa 12. 7. 2023

Rok 1993 rozdělení ČSFR.
Soutěže připomínali dělení majetku mezi Česko a Slovenko v poměru 2/3 ku 1/3. Nejdříve jsme republiku roztrhli. Pás papíru přetrhnou, poloviny znovu přetrhnou, čtvrtiny zase přetrhnou atd. Balíček karet jsme se pokusili jedním sejmutím rozdělit ve známém poměru, totéž jsme jedním seknutím provedli s tyčkou od mávátka a půllitrem vody. Po svačině jsme v lese hledali česká a slovenská slovíčka a z nich jsme sestavovali česko – slovenský slovník.
Rok 1910 Henry Ford zavádí pásovou výrobu automobilů. Při pásové výrobě já udělám jednu operaci, další pokračuje jinou operací atd. až je z toho auťák. Vlastně je to taková štafeta. A tak jsme soutěžili v různých štafetových soutěžích. Královskou pásovkou byla příprava volského oka. První poponesl vajíčko v tričku, druhý s vajíčkem v ruce překonával překážky, další tahal za sebou vajíčko v kastrolku jako kačera, čtvrtý vajíčko koulel, další vezli vajíčko na trakaři, sedmý běžel s vajíčkem v sítku do kuchyně, kde kuchař připravil volské oko, číšník utíkal s volským okem do restaurace, kde krmič nacpal volské oko hostu s úst. Protože nám zbylo pár vajec, na závěr jsme štafetově házeli syrovým vejcem.
Večer v deseti disciplínách soutěžil za družstvo vždy jeden vybraný člen týmu.

Čtvrtek 13. 7. 2023

Rok 1969 mise Apolla 11
– pokud jsme si připomínali významné události, nemohli jsme opomenout přistání prvních lidí na Měsíci. Nejprve jsme prověřovali zdatnost astronautů při simulaci podmínek při letu na Měsíc. Se stísněným prostorem v kabině jsme se vyrovnali při převrácení deky, na které jsme stáli. Šetření s kyslíkem jsme vyzkoušeli při opakování tů, tů tů, na jeden nádech, po několika otáčkách na centrifuze, jsme zkoušeli dojít přímou cestou k cíli. Nejobtížnější bylo pití v beztížném stavu, pro nás pití hlavou dolů. Před cestou k Měsíci jsme kroužili po oběžné dráze (kolem židlí) a výskokem jsme se vyhýbali satelitům. Před Měsícem jsme ještě prolétli rojem meteoritů. Přistávací modul Orel pak s poslední kapkou paliva brzdících trysek přistál v oblasti Moře klidu. Naši astronauti sestoupili na povrch měsíce, kde zanechali vlajku USA, sebrali vzorky měsíčních hornin a nastoupili cestu zpět. Před samotným přistáním proběhl test padáků přistávacího modulu. A pak již člun z letadlové lodi
Vyzvedl naše astronauty, čímž skončila úspěšná mise Apolla 11.

Pátek 14. 7. 2023

Program posledního táborového dne je stále stejný. Dopoledne sháníme dřevo a stavíme slavnostní táborový oheň. Odpoledne vyrážíme hledat poklad. Úspěšnost hledání mnohdy zamíchá s pořadím týmů. Dnes o vítězi celotáborové hry rozhodlo 5 sekund. Den končí nástupem, kde oceníme nejlepší uklízečky, a vyhlásáme vítěze celotáborové hry. Pak už jen zapálíme slavnostní táborový oheň. A co se děje potom, do toho vám nic není.
😊




Loučí se s vámi redakční rada: Vašýk – text
Kuba – foto
Saša – IT podpora